VLIV KONZUMACE KÁVY NA ZDRAVÍ A TĚHOTENSTVÍ

02.02.2018 14:29

V loňském roce vyšla v British Medical Journal tzv. metaanalytická studie o zdravotních účincích pití kávy a bylo zjištěno, že příznivé účinky pití kávy převažují. Prokázalo se snížení předčasného úmrtí o 20%, zejména na cévní a srdeční choroby, konzumenti kávy měli dále nižší riziko některých zhoubných nádorů, zejména šlo o rakovinu prostaty, dělohy, maligní melanom a leukémii. Dále pití kávy snižuje riziko některých nemocí neurologických (Parkinsonova nemoc, Alzheimerova nemoc), riziko deprese, diabetu II. typu a jaterních onemocnění. Největší zdravotní profit vykazují konzumenti, pijící 3 – 4 šálky denně.

Opačná ale byla zjištění spojená s těhotenstvím. U těhotných -  konzumentek kávy se ukazuje o 30% vyšší riziko narození dítěte s nižší porodní hmotností a asi o 12 - 20% vyšší riziko předčasného ukončení těhotenství, ať již potratem nebo předčasným porodem. Studie vyšla v British Medical Journal (Poole R., Kennedy O. J., Roderick P. et al. Coffee consumption and health: umbrella review of meta-analyses of multiple health outcomes. BMJ 2017 Nov 22; 359: j5024, doi: 10.1136/bmj.j5024) a český výtah najdete zde.

Pokud by však někdo uvažoval o praktických dopadech nebo využití poznatků z podobných studií pro sebe jako individuum, musí mít vždy na paměti tyto důležité skutečnosti:

1.   Pravděpodobnost neříká nic o jednotlivém případu (i naopak). Neznamená to tedy, že konzument kávy nemůže mít infarkt nebo cukrovku a konzumentka kávy musí předčasně porodit. 

2.     Zvýšení nebo snížení je rizika nevelké, i když třeba 20% vypadá, že to je hodně. V ČR je riziko, že těhotná žena předčasně porodí, asi 5%. O dvacet procent víc je 6%. Takže když se 100 těhotných vyvaruje pití kávy, předčasně jich porodí 5. Když naopak všechny budou pít v těhotenství kafe, porodí jich předčasně 6. To opravdu není žádné drama, i kdyby tomu tak opravdu bylo.

3.      Korelace neznamená kauzalitu. Vyskytují-li se některé jevy současně, neznamená to, že jeden je příčinou druhého.  Čím více se sní v určitém období zmrzliny, tím více lidí se utopí na koupalištích, přesto by nikoho nenapadlo tvrdit, že konzumace zmrzliny přináší větší riziko utopení; příčinou obého je teplé počasí. Žena, která v těhotenství pije kávu se od ženy, která ji nepije, může lišit i v mnoha jiných věcech, než právě jen to pití kávy. Záliba v kávě i sklon k předčasnému porodu, oboje může být jen tzv. epifenomenon něčeho jiného. Chybě, která vznikne tímto jevem, se říká bias  a ve výzkumech na lidech se jí někdy nelze dobře vyhnout. Nemůžete rozdělit těhotné losem na dvě poloviny, do jedněch lít celé těhotenství kafe a do druhých ne, a pak srovnávat porodnické výsledky; to jde u laboratorních krys, ne u lidí.

Proto berte výsledky podobných studií s rezervou a až pocítíte v těhotenství chuť na mokka, klidně si ho dejte. 

 

Aktuální informace:

Dnes 22.5.2019 nejde v ordinaci telefon (pevná linka, nešla ostatně už včera). Vina je na straně poskytovatele připojení (O2), který údajně na odstranění poruchy intenzivně pracuje, funkce se obnoví prý do 30 hodin.

Do té doby volejte, prosím, na lékařův mobilní telefon 602128877.